postheadericon Farby do malowania i konserwacji mebli

Na początku warto zaznaczyć to, iż nie można używać tych samych farb do malowania mebli pokojowych i ogrodowych. Przede wszystkim, meble, które znajdują się na zewnątrz narażone są na działanie czynników atmosferycznych, w szczególności słońca i deszczu, w wyniku czego drewno może pęcznieć i stracić kolor. Dlatego przed ich pomalowaniem należy je poddać procesowi impregnacji. Oczywiście, do malowania mebli zewnętrznych jak najbardziej odpowiednie są farby ftalowe zwane również alkaidowymi, które głęboko wnikają w strukturę drewna. Kolejną ich zaletą jest to, iż tworzą przeźroczystą warstwę kryjącą zabezpieczającą przed przesiąkaniem, ale co najważniejsze widoczne są przez nią słoje i sęki, dzięki czemu meble nie tracą nic na swoim wyglądzie.

Natomiast meble wewnętrzne warto jest zabezpieczyć poprzez nałożenie na nie lakierobeńcy rozcieńczalnikowej, a gdy wyschnie należy pokryć je lakierem powierzchniowym. Dzięki temu, nasze meble zyskają nie tylko wspaniały połysk, ale i będą bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia. Z pewnością, do malowania mebli nie są wskazane klasyczne farby kryjące olejne i ftalowe, ponieważ po ich zastosowaniu nawet nie będzie można zauważyć, z czego zostały wykonane dane sprzęty. Poza tym, tego typu farby są sztywne, w związku z tym, iż drewno pracuje, bardzo szybko będzie można zaobserwować na nich pomarszczoną, łuszczącą się warstwę.

Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by rezygnować z nowoczesnych farb kryjących, dzięki którym drewno zachowuje swój naturalny wygląd i zyskuje wspaniały połysk. Oczywiście, wykonane są one głównie na bazie żywic alkaidowych i akrylowych. Ponadto, rozcieńczane są za pomocą rozpuszczalnika, którego funkcję czasami pełni woda. Przede wszystkim, największą ich zaletą jest to, że umożliwiają odprowadzenie wilgoci z drewna oraz są trwałe, dzięki czemu prze lata możemy cieszyć pięknie prezentującymi się meblami umiejscowionymi np. w naszym salonie.

Poza tym, do konserwacji mebli wykorzystywane są najczęściej lakiery bezbarwne, w miejscu których w ostatnim czasie pojawiają się lakierobejce i lazury, pod których wpływem meble zmieniają kolor, ale piękne słoje i sęki są w dalszym ciągu widoczne.